RTAC36BCB10AD25S
C&K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RTAC36BCB10AD25S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RTAC36BCB10AD25S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RTAC36BCB10AD25S |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH ROTARY 10POS 150MA 60V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 60V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 60V |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Series: | RTA |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 10.20mm Dia |
| Other Names: | *RTAC36BCB10AD25S Q2267324 |
| Operating Force: | 5.099gfm |
| Number of Positions: | 10 |
| Number of Poles per Deck: | - |
| Number of Decks: | 1 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Index Stops: | Fixed |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Rotary Switch 10 Position BCD with Complement 150mA (AC/DC) 60VAC Panel Mount |
| Depth Behind Panel: | 18.70mm |
| Current Rating: | 150mA (AC/DC) |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Finish: | Silver |
| Circuit per Deck: | BCD with Complement |
| Angle of Throw: | 36° |
| Actuator Type: | Round (5.9mm Dia) |
| Actuator Length: | 25.00mm |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RTAC36BCB10AD25S, use the request quote form to request RTAC36BCB10AD25S pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RTAC36BCB10AD25S.The price and lead time for RTAC36BCB10AD25S depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RTAC36BCB10AD25S.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

