RT9742KNGV
Richtek
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RT9742KNGV with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RT9742KNGV with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RT9742KNGV |
|---|---|
| Manufacturer | Richtek |
| Description | IC USB POWER SWITCH SOT23-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | 6000 pcs | 15000 pcs | 30000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.37 | $0.351 | $0.338 | $0.328 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | Not Required |
|---|---|
| Voltage - Load: | 2.7 V ~ 6 V |
| Switch Type: | USB Switch |
| Supplier Device Package: | SOT-23-3 |
| Series: | - |
| Rds On (Typ): | 70 mOhm |
| Ratio - Input:Output: | 1:1 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Output Type: | N-Channel |
| Output Configuration: | High Side |
| Other Names: | 1028-1440-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | On/Off |
| Input Type: | Non-Inverting |
| Features: | - |
| Fault Protection: | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Reverse Current, UVLO |
| Current - Output (Max): | 1.5A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RT9742KNGV, use the request quote form to request RT9742KNGV pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RT9742KNGV.The price and lead time for RT9742KNGV depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RT9742KNGV.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

