RT9715BGS
Richtek
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RT9715BGS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RT9715BGS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RT9715BGS |
|---|---|
| Manufacturer | Richtek |
| Description | 90mW, 2A/1.5A/1.1A/0.7A High-Side Power Switches with Flag |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.277 | $0.25 | $0.225 | $0.22 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Load: | 90 mOhm |
|---|---|
| Voltage - Breakdown: | 8-SOP |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Polarization: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type: | N-Channel |
| Output Configuration: | 1 |
| Other Names: | 1028-1018-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C (TJ) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Part Number: | RT9715BGS |
| Interface: | On/Off |
| Input Type: | Non-Inverting |
| Features: | Load Discharge, Status Flag |
| Feature Pins: | 2A |
| Driven Configuration: | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Differential - Input:Output: | 1:1 |
| Description: | IC PWR SW USB 2A 8SOP |
| Data Converters: | Not Required |
| Control Features: | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Reverse Current, UVLO |
| Contact Rating @ Voltage: | High Side |
| Auxiliary Sense: | USB Switch |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RT9715BGS, use the request quote form to request RT9715BGS pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RT9715BGS.The price and lead time for RT9715BGS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RT9715BGS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
