RT9503AGQW
Richtek
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RT9503AGQW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RT9503AGQW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RT9503AGQW |
|---|---|
| Manufacturer | Richtek |
| Description | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Max): | 12V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 16-WQFN (3x3) |
| Series: | - |
| Programmable Features: | Timer |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Cells: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | USB |
| Fault Protection: | Over Voltage |
| Detailed Description: | Charger IC Lithium Ion 16-WQFN (3x3) |
| Current - Charging: | Constant - Programmable |
| Charge Current - Max: | 1A |
| Battery Pack Voltage: | 4.2V |
| Battery Chemistry: | Lithium Ion |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RT9503AGQW, use the request quote form to request RT9503AGQW pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RT9503AGQW.The price and lead time for RT9503AGQW depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RT9503AGQW.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

