RT9206GS
Richtek
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RT9206GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RT9206GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RT9206GS |
|---|---|
| Manufacturer | Richtek |
| Description | RT9206 Series 28 V Synchronous Buck with Dual Linear Controller SOIC-16 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.315 | $1.187 | $1.07 | $1.047 | ||
Specifications
Data sheet
| w/Supervisor: | No |
|---|---|
| w/Sequencer: | No |
| w/LED Driver: | No |
| Voltage/Current - Output 3: | Controller |
| Voltage/Current - Output 2: | Controller |
| Voltage/Current - Output 1: | Controller |
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 28 V |
| Topology: | Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (2) |
| Supplier Device Package: | 16-SOP |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names: | 1028-1076-2 RT9206GS-ND |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Outputs: | 3 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Switching: | 200kHz ~ 600kHz |
| Detailed Description: | Linear And Switching Voltage Regulator IC 3 Output Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (2) 200kHz ~ 600kHz 16-SOP |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RT9206GS, use the request quote form to request RT9206GS pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RT9206GS.The price and lead time for RT9206GS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RT9206GS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

