RT9116GQW
Richtek
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RT9116GQW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RT9116GQW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RT9116GQW |
|---|---|
| Manufacturer | Richtek |
| Description | IC AUDIO AMP 2-CH WQFN-28 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1500 pcs | 3000 pcs | 7500 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.407 | $1.336 | $1.286 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 8 V ~ 17 V |
|---|---|
| Type: | Class D |
| Supplier Device Package: | 28-WQFN (4x5) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 28-WFQFN Exposed Pad |
| Output Type: | 2-Channel (Stereo) |
| Other Names: | RT9116GQWTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Max Output Power x Channels @ Load: | 10W x 2 @ 8 Ohm |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Short Circuit Protection |
| Detailed Description: | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D 28-WQFN (4x5) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RT9116GQW, use the request quote form to request RT9116GQW pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RT9116GQW.The price and lead time for RT9116GQW depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RT9116GQW.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

