RT9081A-10GQZA
Richtek
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RT9081A-10GQZA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RT9081A-10GQZA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RT9081A-10GQZA |
|---|---|
| Manufacturer | Richtek |
| Description | IC REG LINEAR 1V 500MA 6-ZADFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | 5000 pcs | 12500 pcs | 25000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.232 | $0.217 | $0.202 | $0.192 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.25V @ 500mA |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Supplier Device Package: | 6-ZADFN (1.2x1.2) |
| Series: | - |
| Protection Features: | Current Limit, Thermal Shutdown, UVLO |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 6-XFDFN Exposed Pad |
| PSRR: | 80dB (1kHz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | RT9081A-10GQZATR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1V 500mA 6-ZADFN (1.2x1.2) |
| Current - Quiescent (Iq): | 110µA |
| Current - Output: | 500mA |
| Control Features: | Enable |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RT9081A-10GQZA, use the request quote form to request RT9081A-10GQZA pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RT9081A-10GQZA.The price and lead time for RT9081A-10GQZA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RT9081A-10GQZA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
