RT9027BGS
Richtek
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RT9027BGS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RT9027BGS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RT9027BGS |
|---|---|
| Manufacturer | Richtek |
| Description | IC MOTOR DRIVER ON/OFF 8SOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Voltage - Load: | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Technology: | Power MOSFET |
| Supplier Device Package: | 8-SOP |
| Step Resolution: | - |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Configuration: | High Side |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Motor Type - Stepper: | - |
| Motor Type - AC, DC: | Brushed DC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | On/Off |
| Function: | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Detailed Description: | Motor Driver Power MOSFET On/Off 8-SOP |
| Current - Output: | 2A |
| Applications: | Fan Motor Driver |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RT9027BGS, use the request quote form to request RT9027BGS pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RT9027BGS.The price and lead time for RT9027BGS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RT9027BGS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

