RT9024GE
Richtek
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RT9024GE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RT9024GE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RT9024GE |
|---|---|
| Manufacturer | Richtek |
| Description | RT9024 Series 0.3 to 0.8 mA ADJ-0.8 V Output LDO Regulator Controller SOT-23-6 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Input: | 3.8 V ~ 13.5 V |
|---|---|
| Type: | Positive Adjustable |
| Supplier Device Package: | SOT-23-6 |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | SOT-23-6 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Regulator Controller IC Positive Adjustable 1 Output SOT-23-6 |
| Current - Supply: | 300µA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RT9024GE, use the request quote form to request RT9024GE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RT9024GE.The price and lead time for RT9024GE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RT9024GE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

