RT8239CGQW
Richtek
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RT8239CGQW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RT8239CGQW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RT8239CGQW |
|---|---|
| Manufacturer | Richtek |
| Description | series Controller, Power Supplies Voltage Regulator IC 2 Output 2-WQFN (3x3) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.553 | $0.499 | $0.45 | $0.441 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 2 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 5.5 V ~ 25 V |
| Supplier Device Package: | 20-WQFN (3x3) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Other Names: | 1028-1137-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Outputs: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | - Controller, Power Supplies Voltage Regulator IC 2 Output 20-WQFN (3x3) |
| Applications: | Controller, Power Supplies |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RT8239CGQW, use the request quote form to request RT8239CGQW pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RT8239CGQW.The price and lead time for RT8239CGQW depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RT8239CGQW.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

