RT8078AGQW
Richtek
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RT8078AGQW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RT8078AGQW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RT8078AGQW |
|---|---|
| Manufacturer | Richtek |
| Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable .6V 1 Output 4A 1-WFDFN Exposed Pad |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.546 | $0.493 | $0.445 | $0.435 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.6V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 5.5V |
| Voltage - Input (Min): | 2.7V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | 10-WDFN (3x3) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 1MHz |
| Detailed Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 4A 10-WFDFN Exposed Pad |
| Current - Output: | 4A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RT8078AGQW, use the request quote form to request RT8078AGQW pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RT8078AGQW.The price and lead time for RT8078AGQW depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RT8078AGQW.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

