RT7736DGE
Richtek
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RT7736DGE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RT7736DGE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RT7736DGE |
|---|---|
| Manufacturer | Richtek USA Inc. |
| Description | IC OFFLINE CTRLR PWM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.55 | $0.462 | $0.404 | $0.347 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | |||
| $0.30 | $0.254 | $0.196 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Working: | - |
|---|---|
| Voltage - Start Up: | Flyback |
| Voltage - Breakdown: | SOT-23-6 |
| Topology: | Isolated |
| Series: | SmartJitter™ |
| RoHS Status: | Digi-Reel® |
| Polarization: | SOT-23-6 |
| Other Names: | 1028-1282-6 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of DAC's: | 65kHz |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Mating Length/Depth: | No |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | RT7736DGE |
| Fault Protection: | 75% |
| Expanded Description: | Converter Offline Flyback Topology 65kHz SOT-23-6 |
| ESL (Equivalent Series Inductance): | - |
| Duty Cycle: | 14.5V |
| Description: | IC OFFLINE CTRLR PWM |
| Data Converters: | 12 V ~ 25 V |
| Current - Charging: | - |
| Control Features: | Current Limiting, Over Load, Over Voltage, Short Circuit |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RT7736DGE, use the request quote form to request RT7736DGE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RT7736DGE.The price and lead time for RT7736DGE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RT7736DGE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

