RT2512BKE07261RL
Yageo
RT2512BKE07261RL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RT2512BKE07261RL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RT2512BKE07261RL
Manufacturer Yageo
Description RES SMD 261 OHM 0.1% 3/4W 2512
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:2512
Size / Dimension:0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Series:RT
Resistance:261 Ohms
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:261 Ohms ±0.1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Thin Film