RT2010DKE072K94L
Yageo
RT2010DKE072K94L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RT2010DKE072K94L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RT2010DKE072K94L
Manufacturer Yageo
Description RES SMD 2.94K OHM 0.5% 1/2W 2010
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.5%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:2010
Size / Dimension:0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Series:RT
Resistance:2.94 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2010 (5025 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:2.94 kOhms ±0.5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Thin Film