RT1206DRE0710R7L
Yageo
RT1206DRE0710R7L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RT1206DRE0710R7L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RT1206DRE0710R7L
Manufacturer Yageo
Description RES SMD 10.7 OHM 0.5% 1/4W 1206
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.5%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Series:RT
Resistance:10.7 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Other Names:311-2957-6
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:10.7 Ohms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thin Film