RT0805WRC0736KL
Yageo
RT0805WRC0736KL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RT0805WRC0736KL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RT0805WRC0736KL
Manufacturer Yageo
Description RES SMD 36K OHM 0.05% 1/8W 0805
Data sheet
Tolerance:±0.05%
Temperature Coefficient:±15ppm/°C
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:RT
Resistance:36 kOhms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:36 kOhms ±0.05% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film