RT0805CRE0754R9L
Yageo
RT0805CRE0754R9L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RT0805CRE0754R9L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RT0805CRE0754R9L
Manufacturer Yageo
Description RES SMD 54.9 OHM 0.25% 1/8W 0805
Data sheet
Tolerance:±0.25%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:RT
Resistance:54.9 Ohms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:54.9 Ohms ±0.25% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film