RT0402DRD07910RL
Yageo
RT0402DRD07910RL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RT0402DRD07910RL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RT0402DRD07910RL
Manufacturer Yageo
Description
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 97429 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.5%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series:RT
Resistance:910 Ohms
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Other Names:311-2209-2
RT0402DRD07910RL-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Height - Seated (Max):0.014" (0.35mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:910 Ohms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thin Film