RSF3JA1R50
Stackpole Electronics, Inc.
RSF3JA1R50
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RSF3JA1R50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RSF3JA1R50
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 1.5 OHM 3W 5% AXIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.236" Dia x 0.689" L (6.00mm x 17.50mm)
Series:RSF
Resistance:1.5 Ohms
Power (Watts):3W
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Axial
Other Names:RS 3 1.5 5% T
RS 3 1.5 5% T-ND
RS31.55%T
RS31.55%T-ND
RS31.5JT
RS31.5JT-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 235°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:1.5 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Oxide Film