RSF2JB3R90
Stackpole Electronics, Inc.
RSF2JB3R90
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RSF2JB3R90 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RSF2JB3R90
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 3.9 OHM 2W 5% AXIAL
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
Series:RSF
Resistance:3.9 Ohms
Power (Watts):2W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:RS 2 3.9 5% A
RS 2 3.9 5% A-ND
RS23.95%A
RS23.95%A-ND
RS23.9JA
RS23.9JA-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 235°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:3.9 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Oxide Film