RSF2GT75R0
Stackpole Electronics, Inc.
RSF2GT75R0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RSF2GT75R0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RSF2GT75R0
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 75 OHM 2W 2% AXIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±2%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
Series:RSF
Resistance:75 Ohms
Power (Watts):2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Other Names:RS 2 75 2% R
RS 2 75 2% R-ND
RS2752%R
RS2752%R-ND
RS275GR
RS275GR-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 235°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:75 Ohms ±2% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Oxide Film