RSD-150D-12
MEAN WELL
RSD-150D-12
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RSD-150D-12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RSD-150D-12
Manufacturer MEAN WELL
Description DC/DC CONVERTER 12V 150W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 5 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
Data sheet
Voltage - Output 4:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Isolation:4000V
Voltage - Input (Min):67.2V
Voltage - Input (Max):143V
Type:Enclosed
Size / Dimension:7.44" L x 3.03" W x 1.42" H (189.0mm x 77.0mm x 36.0mm)
Series:RSD-150
Power (Watts):150W
Other Names:1866-4177
RSD-150D-12-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs:1
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Efficiency:92%
Current - Output (Max):12.5A