RR3B-UDC48V
IDEC
RR3B-UDC48V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RR3B-UDC48V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RR3B-UDC48V
Manufacturer IDEC
Description RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 48V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 20 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):38.4 VDC
Turn Off Voltage (Min):4.8 VDC
Termination Style:Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Switching Voltage:240VAC, 30VDC - Max
Series:RR
Release Time:25ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Bulk
Other Names:1885-1464
Operating Temperature:-25°C ~ 40°C
Operate Time:25ms
Mounting Type:Socketable
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Features:-
Detailed Description:General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 48VDC Coil Socketable
Contact Rating (Current):10A
Contact Material:Silver (Ag)
Contact Form:3PDT (3 Form C)
Coil Voltage:48VDC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:1.6 kOhms
Coil Power:-
Coil Current:30.0mA