RR2P-ULAC12V
IDEC
RR2P-ULAC12V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RR2P-ULAC12V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RR2P-ULAC12V
Manufacturer IDEC
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 10 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):9.6 VAC
Turn Off Voltage (Min):3.6 VAC
Termination Style:Plug In, 8 Pin (Octal)
Switching Voltage:240VAC, 30VDC - Max
Series:RR
Release Time:25ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Bulk
Other Names:1885-1576
Operating Temperature:-25°C ~ 40°C
Operate Time:25ms
Mounting Type:Socketable
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Features:LED Indicator
Detailed Description:General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VAC Coil Socketable
Contact Rating (Current):10A
Contact Material:Silver (Ag)
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Coil Voltage:12VAC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:18 Ohms
Coil Power:-
Coil Current:210mA