RR0510P-161-D
Susumu
RR0510P-161-D
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RR0510P-161-D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RR0510P-161-D
Manufacturer Susumu
Description RES SMD 160 OHM 0.5% 1/16W 0402
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.5%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series:RR
Resistance:160 Ohms
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Other Names:RR0510P161D
RR05P160DTR
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:160 Ohms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thin Film