RPS-160-48
MEAN WELL
RPS-160-48
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RPS-160-48 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RPS-160-48
Manufacturer MEAN WELL
Description AC/DC CONVERTER 48V 110W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 37 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
Data sheet
Voltage - Output 4:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Isolation:4kV
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Type:Open Frame
Size / Dimension:5.00" L x 3.00" W x 1.36" H (127.0mm x 76.2mm x 34.5mm)
Series:RPS-160
Power (Watts):110W (156W Forced Air)
Other Names:1866-4026
RPS-160-48-ND
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs:1
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Minimum Load Required:No
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Features:Adjustable Output, Universal Input
Efficiency:88%
Detailed Description:Open Frame AC DC Converter 1 Output 48V 2.3A 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Current - Output (Max):2.3A