RPC1206KT75R0
Stackpole Electronics, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RPC1206KT75R0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RPC1206KT75R0
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 75 OHM 10% 1/3W 1206
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Series:RPC
Resistance:75 Ohms
Power (Watts):0.333W, 1/3W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Failure Rate:-
Detailed Description:75 Ohms ±10% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film