RPC0805JT2K70
Stackpole Electronics, Inc.
RPC0805JT2K70
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RPC0805JT2K70 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RPC0805JT2K70
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 2.7K OHM 5% 1/4W 0805
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:RPC
Resistance:2.7 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Failure Rate:-
Detailed Description:2.7 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film