RP90Q-2412SRW/P-HC
RECOM Power
RP90Q-2412SRW/P-HC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RP90Q-2412SRW/P-HC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RP90Q-2412SRW/P-HC
Manufacturer RECOM Power
Description DC DC CONVERTER 12V 90W
(In US Dollars)
2 pcs
Data sheet
Voltage - Output 4:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Isolation:2.25kV
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Type:Isolated Module
Supplier Device Package:Quarter Brick
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.74" H (57.9mm x 36.8mm x 18.8mm)
Series:POWERLINE RP90-RW
Power (Watts):90W
Package / Case:Quarter Brick
Other Names:30004525
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C (With Derating)
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency:89%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 7.5A 9V - 36V Input
Current - Output (Max):7.5A