RP73D2B158RBTG
AMP Connectors / TE Connectivity
RP73D2B158RBTG
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RP73D2B158RBTG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RP73D2B158RBTG
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES SMD 158 OHM 0.1% 1/4W 1206
(In US Dollars)
250 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±15ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Series:RP73, Holsworthy
Resistance:158 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Other Names:4-1879256-3
4-1879256-3-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:158 Ohms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thin Film