RP40-4815DFR/P-HC
RECOM Power
RP40-4815DFR/P-HC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RP40-4815DFR/P-HC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RP40-4815DFR/P-HC
Manufacturer RECOM Power
Description DC DC CONVERTER +/-15V 40W
(In US Dollars)
20 pcs
Data sheet
Voltage - Output 4:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-15V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Isolation:1.6kV
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):75V
Type:Isolated Module
Supplier Device Package:6-DIP Module
Size / Dimension:2.24" L x 1.00" W x 0.66" H (56.8mm x 25.4mm x 16.8mm)
Series:POWERLINE RP40-FR
Power (Watts):40W
Packaging:Tube
Package / Case:6-DIP Module
Other Names:30004196
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (With Derating)
Number of Outputs:2
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency:90%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 1.333A, 1.333A 18V - 75V Input
Current - Output (Max):1.333A, 1.333A