RP30-1212DF/N-HC
RECOM Power
RP30-1212DF/N-HC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RP30-1212DF/N-HC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RP30-1212DF/N-HC
Manufacturer RECOM Power
Description DC DC CONVERTER +/-12V 30W
(In US Dollars)
20 pcs
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-12V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Isolation:1.6kV
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):18V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Series:POWERLINE RP30-F
Power (Watts):30W
Packaging:Tube
Package / Case:6-DIP Module
Other Names:30001979
RP301212DF/NHC
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Outputs:2
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Efficiency:87%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 1.25A, 1.25A 9V - 18V Input
Current - Output (Max):1.25A, 1.25A