RP20-4812SFR/P
RECOM Power
RP20-4812SFR/P
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RP20-4812SFR/P with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RP20-4812SFR/P
Manufacturer RECOM Power
Description DC DC CONVERTER 12V 20W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 18 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs9 pcs18 pcs
27 pcs54 pcs108 pcs
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Isolation:1.6kV
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):75V
Type:Isolated Module
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Series:POWERLINE RP20-FR
Power (Watts):20W
Packaging:Tube
Package / Case:6-DIP Module
Other Names:30003769
RP20-4812SFR/P-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 79°C
Number of Outputs:1
Features:Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency:89%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.67A 18V - 75V Input
Current - Output (Max):1.67A