RP20-4805SFW/N-HC
RECOM Power
RP20-4805SFW/N-HC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RP20-4805SFW/N-HC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RP20-4805SFW/N-HC
Manufacturer RECOM Power
Description DC DC CONVERTER 5V 20W
(In US Dollars)
20 pcs
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Isolation:1.6kV
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):75V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Series:POWERLINE RP20-FW
Power (Watts):20W
Packaging:Tube
Package / Case:6-DIP Module
Other Names:30001852
RP204805SFW/NHC
Operating Temperature:-40°C ~ 63°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Efficiency:86%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 4A 18V - 75V Input
Current - Output (Max):4A