RP102PJ6R8CS
Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
RP102PJ6R8CS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RP102PJ6R8CS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RP102PJ6R8CS
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
Description RESISTOR ARRAY CONVEX 0402X2R
(In US Dollars)
100000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Supplier Device Package:0404
Size / Dimension:0.039" L x 0.039" W (1.00mm x 1.00mm)
Resistor Matching Ratio:-
Resistance (Ohms):6.8
Power Per Element:62.5mW
Package / Case:0404 (1010 Metric), Convex
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Resistors:2
Number of Pins:4
Mounting Type:Surface Mount
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.018" (0.46mm)
Detailed Description:6.8 Ohm ±5% 62.5mW Power Per Element Isolated 2 Resistor Network/Array ±300ppm/°C 0404 (1010 Metric), Convex