ROV10H102K-S-2
Buy ROV10H102K-S-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ROV10H102K-S-2
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description VARISTOR 1000V 3.5KA DISC 10MM
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):1kV
Varistor Voltage (Min):900V
Varistor Voltage (Max):1.1kV
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Disc 10mm
Other Names:F78308-000
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts:825V
Maximum AC Volts:625V
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:140J
Detailed Description:1kV 3.5kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Current - Surge:3.5kA
Capacitance @ Frequency:95pF @ 1kHz