ROV05-241K-S-2
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ROV05-241K-S-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ROV05-241K-S-2
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description VARISTOR 240V 400A DISC 5MM
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):240V
Varistor Voltage (Min):216V
Varistor Voltage (Max):264V
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Disc 5mm
Other Names:A16987-000
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Circuits:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Maximum DC Volts:200V
Maximum AC Volts:150V
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:8.4J
Detailed Description:240V 400A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Current - Surge:400A
Capacitance @ Frequency:74pF @ 1kHz