RNX1001K00JNLB
Dale / Vishay
RNX1001K00JNLB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNX1001K00JNLB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNX1001K00JNLB
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 1K OHM 5% 2.5W AXIAL
(In US Dollars)
100 pcs260 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.140" Dia x 1.040" L (3.56mm x 26.42mm)
Series:RNX
Resistance:1 kOhms
Power (Watts):2.5W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 225°C
Number of Terminations:2
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, High Voltage, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:1 kOhms ±5% 2.5W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, High Voltage, Safety Metal Oxide Film