RNX05050K0FNLB
Dale / Vishay
RNX05050K0FNLB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNX05050K0FNLB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNX05050K0FNLB
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 50K OHM 1% 1.2W AXIAL
(In US Dollars)
100 pcs260 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.140" Dia x 0.540" L (3.56mm x 13.72mm)
Series:RNX
Resistance:50 kOhms
Power (Watts):1.2W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 225°C
Number of Terminations:2
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, High Voltage, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:50 kOhms ±1% 1.2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, High Voltage, Safety Metal Oxide Film