RNX0252K70JKEL
Dale / Vishay
RNX0252K70JKEL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNX0252K70JKEL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNX0252K70JKEL
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 2.7K OHM 5% 1/2W AXIAL
(In US Dollars)
100 pcs260 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.140" Dia x 0.290" L (3.56mm x 7.37mm)
Series:RNX
Resistance:2.7 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Number of Terminations:2
Manufacturer Standard Lead Time:34 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Retardant Coating, High Voltage, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:2.7 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, High Voltage, Safety Metal Oxide Film