RNV14FTL560K
Stackpole Electronics, Inc.
RNV14FTL560K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNV14FTL560K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNV14FTL560K
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 560K OHM 1/4W 1% AXIAL
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm)
Series:RNV
Resistance:560 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:560 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety Metal Film