RNU1E221MDN1PX
Buy RNU1E221MDN1PX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNU1E221MDN1PX
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 220UF 20% 25V T/H
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:FPCAP, RNU
Ripple Current @ Low Frequency:465mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.65A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):16 mOhm
Detailed Description:220µF 25V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 16 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:220µF