RNS1E101MDN1
Buy RNS1E101MDN1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNS1E101MDN1
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 100UF 20% 25V T/H
Lead Free Status / RoHS Status
In stock 200 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:FPCAP, RNS
Ripple Current @ Low Frequency:450mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.5A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-17571
RNS1E101MDN1-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):15 mOhm
Detailed Description:100µF 25V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 15 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:100µF