RNS1C151MDN1
Nichicon
RNS1C151MDN1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNS1C151MDN1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNS1C151MDN1
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 150UF 20% 16V T/H
(In US Dollars)
600 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:FPCAP, RNS
Ripple Current @ Low Frequency:550mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.5A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):10 mOhm
Detailed Description:150µF 16V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 10 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:150µF