RNMF14FTC68K0
Stackpole Electronics, Inc.
RNMF14FTC68K0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNMF14FTC68K0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNMF14FTC68K0
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 68K OHM 1/4W 1% AXIAL
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)
Series:RNMF
Resistance:68 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Axial
Other Names:S68KCACT
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:68 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Film