RNF14BTE6K91
Stackpole Electronics, Inc.
RNF14BTE6K91
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNF14BTE6K91 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNF14BTE6K91
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 6.91K OHM 1/4W 0.1% AXIAL
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Series:RNF
Resistance:6.91 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:6.91 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Film