RNCS0805BTE9K10
Stackpole Electronics, Inc.
RNCS0805BTE9K10
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNCS0805BTE9K10 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNCS0805BTE9K10
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 9.1K OHM 0.1% 1/10W 0805
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:RNCS
Resistance:9.1 kOhms
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:9.1 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film