RNCP1206FTD182R
Stackpole Electronics, Inc.
RNCP1206FTD182R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNCP1206FTD182R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNCP1206FTD182R
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 182 OHM 1% 1/2W 1206
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.122" L x 0.059" W (3.10mm x 1.50mm)
Series:RNCP
Resistance:182 Ohms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)
Features:Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:182 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thin Film