RNCF1210DTC2K74
Buy RNCF1210DTC2K74 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNCF1210DTC2K74
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 2.74K OHM 0.5% 1/3W 1210
Data sheet
Tolerance:±0.5%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.122" L x 0.094" W (3.10mm x 2.40mm)
Series:RNCF
Resistance:2.74 kOhms
Power (Watts):0.333W, 1/3W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:Automotive AEC-Q200
Failure Rate:-
Detailed Description:2.74 kOhms ±0.5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film