RNCF1206BKC2K55
Stackpole Electronics, Inc.
RNCF1206BKC2K55
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNCF1206BKC2K55 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNCF1206BKC2K55
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 2.55K OHM 0.1% 1/4W 1206
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Series:RNCF
Resistance:2.55 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Other Names:RNC 32 T2 2.55K 0.1% I